O upotrebi  kokosovog ulja   (samo za one kojima nije dosadilo slušati o njemu)

O upotrebi kokosovog ulja (samo za one kojima nije dosadilo slušati o njemu)

Nema osobe koja danas nije čula za kokosovo ulje. Čak je i nagluha baka Kate s osmoga kata nešto načula o njemu.

Svi smo čitali o istraživanjima koja pokazuju mnoge zdravstvene dobrobiti svakodnevnog uzimanja kokosovog ulja, od regulacije težine, antiviralnog djelovanja, povoljnog utjecaja na zdravlje mozga, povoljnog utjecaja na zdravlje kardiovaskularnog sustava, te niz drugih.  I mi ćemo se držati tih izvora. Tako da u ovom tekstu nećemo ulaziti u preispitavanje zdravstvenih dobrobiti kokosovog ulja. Radi se o jednoj opširnoj temi koja zaslužuje da pokrije sve gledišta, kako ona pozitivna tako i ona negativna. O toj temi  drugom prilikom.

Krenimo onda.

Da slučajno ne bi pomislili da kokosovo ulje samo možemo stavljati na tavu ili u lonac donosimo vam pregled različitih načina upotrebe. Svaku primjenu upotpunili smo instrukcijskim videima s Jubita, čisto da vidite kako ne izmišljamo. Nego da možda to drugi rade.

Dodajte ga u jutarnju kavu

Kako je kod nas ispijanje kave puno više od puke navike, skoro na razini drevne religije, bilo bi dobro da taj ritual malo nadogradimo.

Kokosovo ulje sadrži zasićene masne kiseline. Mnoga istraživanja do sada su pokazala štetnost zasićenih masnih kiselina, ali postoji jedna velika razlika u slučaju kokosovog ulja. Nećemo puno ulaziti u naučne termine, ali za razliku od dugolančanih zasićenih masnih kiselina, kokosovo ulje sadrži srednje lančane masne kiseline. Srednje lančane masne kiseline su direktan izvor energije koje u kombinaciji s kofeinom daju odličan jutranji energetski poticaj. Dodatni bonus je što  srednje lančane masne kiseline stvaraju osjećaj sitosti, tako da ćete osjećati i potrebu za manje hrane na doručku. Koliko staviti? Dovoljna je jedna žlica na šalicu kave.

A koliko je kava dovoljno? Kažu četiri šolje na dan, 400 miligrama kofeina maksimalno. Malo previše, čini mi se,  pogotovo ako se radi o bezveznoj kavi iz kafića.

Sredstvo za skidanje šminke

Dosta se nas žena i muškaraca šminka. Vikendom kad idemo u Vanillu, onim danima kad posjećujemo kazalištne predstave, kad idemo na predizborni skup stranke koje smo članovi ili na maskenbal.

Sredstva za skidanje šminke koje danas možemo naći na tržištu  puna su kemijskih spojeva koje kod mnogih ljudi mogu izazvati alergije i dugotrajne posljedice. Ne zaboravimo ni činjenicu kako je koža naš najveći organ tako da sve što nanosimo na nju ujedno unosimo i u tijelo. Kokosovo ulje ne samo da obavlja odličan posao pri skidanju šminke i čišćenju lica, već zbog svojih antibakterijskih svojstava pruža nebrojene dobrobiti za vašu kožu. Samo stavite kokosovo ulje u ruke, ako je u čvrstom stanju pustite ga da se pretvori u tekuće zbog topline vaše kože i onda ga nježno nanesite. Nakon nekoliko minuta samo ga skinite pamučnom blaznicom i lagano operate lice u mlakoj vodi.

Ulje za tijelo

Ugodno je kad mažemo svoje tijelo. Još je  bolje kad nam to netko drugi čini.

Sve što smo naveli u prethodnom primjeru važi i za ovu primjenu. Ova uporaba uzima u obzir i vaš tip kože. Logika nalaže da bi osobe sa masnom kožem trebale izbjegavati ulje, ali istina je da masna koža treba zdravo ulje da umiri preveliko lučenje ulja na  površini kože.  Kokosovo ulje možete na ovaj način primjeniti po cijelom tijelu. Ako želite ići još jedan korak dalje, možete dodati par kapi vašeg omiljenog eteričnog ulja. Još jedan savjet, ne nasjedajte na marketinške trikove kozmetičkih kompanija koje tvrde da se kokosovo ulje nalazi u njihovim proizvodima za njegu kože. Radi se o minijaturnoj količini kokosovog ulja niske kvalitete.

Ulje za kupanje

Ova primjena ovisi o tome da li ste tip koji se tušira, koji se kupa ili koji se nikako ne kupa. Ako spadate u drugu skupinu, 3-4 jušne žlice kokosovog ulja u vašu kadu učinit će da vaša kože buda glatka i mekana, kao bebina guza.

Oralna higijena

Nake su studije pokazale da svakodnevno ispiranje usta kokosovim uljem vodi do značajnog smanjenja bakterija koje uzrokuju karijes. Dovoljno je jednu žlicu ulja uzeti u usta, mućkati 5-10 minuta te ispljunuti. Molim vas, bacite to što ste ispljunili, nije pogodno za ponovnu uporabu.

Balzam za usne

Većina balzama za usne na tržištu sadrži niz potencijalno štetnih sastojaka, kao što su cetilni alkohol, metil-parabene, saharin,  umjetne boje kao što je red lake #6. Postoji dva načina za uporabu kokosovog ulja kao balzama za usne zavisno o vašem tipu kože. Nekim osobama će biti dovoljno samo namazati usne kokosovim uljem koje će se odmah upiti, dok za druge savjetujemo pripremu jednostavne mješavine od kokosovog ulja, meda i pčelinjeg voska. Sve to skupa izmješajte i dobit ćete finu pastu koju možete koristiti za njegu usana. Možda je bolje da pogledajte video za instrukcije.

Liječenje opeklina i ozlijeda

Zbog svog antibakterijskog svojstva kokosovo ulje je odlično za tretman ozlijeda kože kao što su opekline i ogrebotine. Istraživanja su pokazala da kokosovo ulje ubrzava zarastanje rane i zaliječenja opekline. Dodatni bonus je umirujući osjećaj hlađenja koji dobijate kada ga nanosite na bolno mjesto. Također, nije potrebno da se namjerno ozljedite kako bi istestirali ove tvrdnje.

Krema za sunčanje

Ljeti se najljepše izvaliti na sunce, namazati se kremom i zaboraviti na probleme.  Blaženo neznanje, jer ako znamo da 75% krema za sunčanje sadrže štetne kemikalije koje su povezane s bolestima kože i hormonalnim disbalansom nema opuštanja.  Dodatno, neke kreme za sunčanje blokiraju UVB zrake koje su esencijalne za proizvodnju vitamina D. Kokosovo ulje ima zaštitni faktor 10 što je poprilično dobro za prirodan proizvod bez toksičnih kemikalija.  Dodatna prednost je što kokosovo ulje koži izloženoj suncu daje onu finu brončanu boju s kojom mislimo da smo ljepši.

 Liječenje opeklina od sunca

Ako ste radili noćnu smjenu pa otišli na plažu jer su vas djeca nagovorila, a tamo legnete i  zaspete (nekoliko sati na suncu)  jer je to jače od vas – kokosovo ulje je odlično kod liječenja opeklina. Ono kod opeklina nastalih prevelikim izlaganjem suncu umanjuje neugodan osjećaj  pri guljenju kože,  smanjuje suhoću kože te je hrani i vlaži. Također pomaže pri skupljanju kože što pridonosi smanjenju trajnih oštećenja kao što su bore, diskoloracije…Njegovo antioksidativno djelovanje također pomaže pri smanjenju slobodnih radikala povezanih s opeklinama od sunca.

Ulje za masiranje

Sve navedene dobrobiti za njegu kože čine ga izvrsnim izborom za ulje za masiranje, uz već neveden bonus izostanka toksičnih kemikalija.

Ispucane pete

Jedna od neugodnijh stvari kod dolaska ljeta i prelaska u japanke, sandale i slično su tvrde, ispucane pete. Kokosovo ulje pruža odlično rješenje i za to. Lagano umasirajte ulje u pete i navucite mekane pamučne čarape. Ulje pruža duboku njegu ispucanih peta i  općenito kože stopala.

Brijanje

Kokosovo ulje pruža izvrsnu alternativu gelu ili pjeni za brijanje. Jednostavno napravite sve šta bi  i inače napravili kod brijanja. Navlažite lice toplom vodom, nanesite ulje i iskusit ćete glatko i ugodno brijanje. Ovo isto važi i za depilaciju. Ako ste osoba koja voli potrošiti malo više vremena da bi u svoj život uvela prirodne sastojke, vrlo lako možete napraviti domaću kremu za brijanje od kojih je jedan od glavnih sastojaka kokosovo ulje.

Njega kose

Ako ste ćelavi preskočite ovaj pasus i nastavite se tješite kako žene  vole ćelave muškarce.

Masnoće u kokosovu ulju su nevjerovatno korisne za regeneraciju kose. Možete ga koristiti na mnogo različitih načina: za duboku regeneraciju, kao pomoć pri raščešljavanju kose koja se lako mrsi, za borbu protiv prhuti, za ubrzan rast kose, za zaštitu kose od sunca, itd. Ova tema je dosta opširna i također će biti obrađena u jednom od naših budućih članaka. Ako ste nestrpljivi, Google zna sve!

Osip od pelena

Kokosovo ulje pomaže kod smanjenja crvenila, svraba i boli. Također preventivno korištenje kokosovog ulja na koži vaše bebe smanjuje vjerovatnost da se osip vrati.

Antibakterijsko sredstvo

Kokosovo ulje je bogat izvor lauric i caprylic kiseline koje su poznate po svojim antigljivičnim I antibakterijskim svojstvima. Tekućine i maramice za dezinfekciju ruku obično koriste jaki alkohol koji osim štetnih ubija i dobre bakterije što nas čini osjetljivijima za “superbakterije” koje su danas u velikom porastu. Samo nakon pranja ruku običnim sapunom nanesite malo kokosovog ulja na ruke. Jedna korisna informacija je da je The Journal of Medicinal Food izjavio da kokosovo ulje ubija gljivicu candida albicans koja je glavni uzrok gljivičnih oboljenja kod ljudi.

Krema za bore

Nažalost, svi starimo i idemo prema nečemu za neke izvjesnome, a za neke neizvjesnome. I ne da nam vrag mira pa pokušavamo zaustaviti starenje.

U današnjoj ponudi superskupih krema i kombinacija krema za bore kokosovo ulje predstavlja izvsnu alternative.  Anti-oksidativno djelovanje štiti od slobodnih radikala koji oštećuju kožu I uzrokuju bore, vlaži kožu što spriječava pojavu finih linija i bora, sadrži vitamin E koji pomaže pri proizvodnji kolagena, potpomaže kreiranje novih stanica kože, spriječava pojavu “staračkih” pjega, pomaže pri zaštiti od sunca što dodatno ubrzava starenje, djeluje kao prirodan omekšivač kože.

Primjena je jako jednostavna: Svaku večer prije spavanja, jednostavno umasirajte ulje u naboranu kožu dok se skroz ne upije. OStavite tako preko noći. Svakodnevno konzumirajte do tri žlice kokosovog ulja da vaše tijelo dobije nutrijente koji održavaju kožu zdravom.

Mišljenja

Nadalje, svatko ima pravo  na svoje mišljenje, pa i na sprdanje:

Završna riječ

Eto, što reći na kraju, osim da vas pozdravljamo do druge prilike s nadom da ste ovdje pronašli nešto što dosad niste znali o kokosovom ulju.  Ako znate nešto više od ovoga o upotrebi kokosovog ulja ne budite stidljivi i slobodno dodajte u komentar. Bit će sigurno korisnije nego da niste komentirali.

PunPazarTeam

 

 

 

Objavljeno od strane

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.

X